Docierające co jakiś czas informacje o wypadkach, związanych z niewłaściwym użytkowaniem rusztowań, zmuszają do podjęcia na nowo tematu ich bezpiecznej eksploatacji. Bezpieczeństwo pracy jest równie istotne przy stawianiu, jak i wykonywaniu prac, na już rozstawianych rusztowaniach. Rozstawianie rusztowań, powinno odbywać się zawsze przez wykwalifikowane osoby, posiadające udokumentowane pozwolenia. Szczególne znaczenie ma to przy instalacji rusztowań systemowych, która musi być realizowana zgodnie z dokumentacją projektową montażu, z uwzględnieniem wszystkich kroków przewidzianych przez producenta.
Polska Izba Gospodarcza Rusztowań podaję, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa prac na wysokości należy ograniczać liczbę niebezpiecznych operacji roboczych oraz stosować urządzenia zabezpieczające pracowników, niezależnie od ich woli i decyzji. Niestety ten ostatni zapis jest wciąż łamany, szczególnie na mniejszych budowach, a winni za to są po równi pracownicy i pracodawcy. Często w wyniku pośpiechu, związanego z pracą na akord, pracownicy ignorują konieczność zakładania uprzęży zabezpieczających, jako powód podając krępującą ruchy niewygodę.
Dlatego właśnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy na rusztowaniach, tak ważne jest aby pracami kierowały osoby mające udokumentowaną praktykę zawodową i właściwe uprawnienia. Kontrola stanowisk pracy jest tu kluczowym krokiem, zarówno w formie prewencyjnej, ze strony pracodawców jak i zasadniczej przez odpowiedzialne organy. Równie ważny jak kontrola i szkolenie pracowników eksploatujących rusztowania, jest dozór przy odbiorze i czynności rozstawiania. Często czynniki materialne, jak trudny dostęp lub inne przeszkody powodują, że rusztowania rozstawiane są w sposób nieprawidłowy, stwarzając sytuację potencjalnie wypadkową.
Całkowicie zabronione – a nierzadko nieprzestrzegane – jest zrzucanie jakichkolwiek elementów z rusztowania. Ten przepis, dotyczy nawet niewielkiej ilości gruzu czy zużytych materiałów. Wszelkiego rodzaju odpady należy transportować na ziemie, w specjalnie do tego celu przygotowanych pojemnikach lub profesjonalnych rękawach odbierających. Tematyka bezpieczeństwa jest trudna, gdyż przepisy BHP znajdują się często w konflikcie z chęcią jak najszybszego zakończenia prac przez wykonawców. Niemniej w celu uniknięcia tragicznych wypadków oraz ciągnących się za nimi problemów, zarówno prawnych jak i zdrowotnych, konieczne jest wdrożenie tych zasad w życie bez względu na koszta.
Źródło informacji – Sternservice.pl – rusztowania aluminiowe