Jak rozmawia się przez szyfrowany telefon?

sz

Dla osób, którym z różnych powodów szczególnie zależy na poufności prowadzonych przez nie rozmów telefonicznych, szyfrowany telefon jest doskonałym rozwiązaniem. Jest to urządzenie, które zapewnia bezpieczeństwo i poufność prowadzonych przez nie rozmów oraz odbieranych i wysyłanych przezeń wiadomości tekstowych. Czasami nawet nie sama treść przekazywana za pośrednictwem telefonu, ale nawet i to z kim kiedy i jak często rozmawiamy może być informacją, która powinna być chroniona. Przez szyfrowany telefon rozmawia się w praktyce tak samo, jak przez zwyczajne urządzenie. Jedyną różnicą jest to, że cała komunikacja jest całkowicie niezrozumiała dla osób postronnych.
W trakcie rozmowy mogą występować niewielkie opóźnienia, niemniej jednak w praktyce, czujemy się zupełnie tak, jakbyśmy rozmawiali przez zwyczajne, całkowicie przeciętne urządzenie. W dzisiejszych czasach szyfrowany telefon zapewnia praktycznie natychmiastową i bezpośrednią komunikację w czasie rzeczywistym. Rozmawiając przez taki telefon nie czujemy specjalnie żadnych niedogodności.
Oczywiście oprócz samych urządzeń takich jak szyfrowany telefon można pomagać sobie również za pomocą aplikacji działających w zwyczajnym urządzeniu. Niemniej jednak, taki szyfrowany telefon sprawia, że konfiguracja bezpiecznego połączenia odbywa się automatycznie i zapewniona jest już przez producenta sprzętu. Rozwiązania bazujące nad dedykowanych ku temu  aplikacjach również mogą pomóc uzyskać niezbędny stopień poufności i bezpieczeństwa prowadzonych rozmów, niemniej jednak szyfrowanie na poziomie samego urządzenia będzie dużo szybsze i bardziej skuteczne. W takich sytuacjach szyfrowany telefon, który  dysponowałby mocą obliczeniowa wystarczającą do natychmiastowego szyfrowania i odszyfrowywania całej komunikacji, sprawi, że opóźnienia związane z utajnienia informacji będą po prostu dużo niższe. Sama rozmowa prowadzona przez takie szyfrowany telefon będzie dużo bardziej płynna, niż wysyłanie każdego komunikatu najpierw na serwer szyfrujący, a potem dopiero do końcowego odbiorcy tej informacji.