Kredyty dla firm

123

Rozwój gospodarczy napędza koniunkturę przedsiębiorstw. Ta z kolei napędza kapitałochłonną spiralę potrzeb firm. W czasach gdy firmy rozwijają się powoli, można zarządzać płynnością finansową tak, by sfinansować większe potrzeby z bieżących wpływów. Kiedy rozwój staje się bardzo dynamiczny, finansowanie zapasów i inwestycji z własnych środków, bywa często niechcianym hamulcem zmian. Dowiedz się więcej na https://habzafinanse.com.pl/

Aby zapewnić płynność finansową swoim klientom, banki oferują różnorakie kredyty dla firm. W najbardziej ogólny sposób, można je podzielić na kredyty obrotowe i inwestycyjne. W zależności od okresu finansowania, kredyty dla firm można podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe. Podobnie jak w kryteriach bilansowych, kredyty krótkoterminowe mają datę zapadalności poniżej jednego roku. Kredyty długoterminowe mają czas spłaty dłuższy niż rok.

Obrotowe kredyty dla firm, można z kolei podzielić na kredyty w rachunku bieżącym i kredyty ratalne. Te pierwsze uruchamiane są w ciężar rachunku przedsiębiorcy i ich saldo jest pomniejszane przez bieżące wpływy na rachunek. W takim przypadku koszt kredytu, czyli odsetki, naliczane są wyłącznie od aktualnego salda zadłużenia. Saldo zadłużenia, zależy z kolei od tego jak wysokie mamy wpływy i czy środki z nich pochodzące natychmiast są zagospodarowywane, czy też czekają jakiś czas na rachunku. Ratalne kredyty obrotowe, są jednorazowo, lub w transzach uruchamiane na dobro rachunku przedsiębiorcy. Koszt takiego kredytu stanowią odsetki naliczane od całości zadłużenia. Zadłużenie w kredycie ratalnym spada wraz ze spłatą kolejnych rat kredytu.

Inwestycje przedsiębiorców, niezbędne do rozwoju i nadążania za postępem technologicznym, finansowane są również przez banki i towarzystwa leasingowe. Inwestycyjne kredyty dla firm, są zawsze kredytami celowymi. Oznacza to, że środki z nich pochodzące muszą zostać przeznaczone na konkretne cele. Może to być np. zakup maszyn, czy rozbudowa nieruchomości. W przypadku kredytów inwestycyjnych, kredytobiorca musi wykazać celowość, opłacalność danej inwestycji. Powinien także zaangażować częściowo własne środki.

Źródło – https://habzafinanse.com.pl/