Badania genetyczne płodu – czyli ratowanie życia przed urodzeniem

4

W Polsce nie brakuje rewelacyjnych specjalistów, którzy ratują życia jeszcze przed narodzeniem. Zasługi należą się nie tylko naszym lekarzom, ale również badaniom genetycznym, nowoczesnym sprzętom, którymi operują i otwartymi umysłami. Zobacz gdzie dzieje się magia i jak ona ratuje jeszcze nienarodzone dzieci!
Choć badania genetyczne płodu są obecnie poddawane pod wątpliwość to dają one odpowiedzi jeszcze przed narodzinami. Pomijając pytania, które rodzą się po negatywnych diagnozach, warto zauważyć, że już na etapie prenatalnym, w pierwszych miesiącach ciąży łatwo jest wyeliminować wiele groźnych chorób.

Badania genetyczne USG
Badania genetyczne to nie tylko pobieranie krwi (np. pępowinowej) ale także zwykłe USG płodu. Są one całkowicie nieinwazyjne, to znaczy nie stanowią żadnego zagrożenia dla nienarodzonego dziecka. Wykonując pierwsze na przestrzeni 11-13. tygodnia ciąży, można stwierdzić prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak Zespół Downa, Edwarda, wady serca, cewy nerwowej czy nawet rozszczep podniebienia! A dziecko nie ma nawet 10 centymetrów!
Takie badanie USG teoretycznie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, ale warto pamiętać, że nie każdy lekarz posiada tak dokładną wiedzę, aby odpowiedzieć na pytania samych rodziców. Ponadto, w odpowiednich miejscach, w których wykonują badania genetyczne, takie USG dodatkowo łączą z badaniami krwi samej mamy. W ten sposób łączą dwa wyniki i podają bardzo dokładne informacje oraz prawdopodobieństwo wystąpienia danego schorzenia.

I co dalej z taką wiedzą?
Przy tego typu badaniach, bardzo często rodzą się pytania – co jeżeli dziecko będzie chore? Przecież aborcja nie wchodzi w rachubę. Wiele chorób można operować jeszcze na etapie prenatalnym, a urodzenie zdrowego dziecka rośnie. A wszystko za sprawą prostego badania. Ponadto, nawet jeżeli dziecko będzie obciążone genetycznie i urodzi się chore, rodzic będzie miał czas, aby zapoznać się z chorobą, przygotować się na opiekę, porozmawiać z doświadczonymi osobami, aby po porodzie mieć pojęcie jak pomagać w prawidłowym rozwoju i nauce. Choroba genetyczna to nie skreślenie z życia, to pewna przeszkoda, którą wraz z rodziną można pokonać.

Zaplanuj badania genetyczne przed ciążą w Genom