Beton komórkowy lub inaczej gazobeton – co to jest i jakie ma zastosowanie? Beton komórkowy, jest nowoczesnym materiałem budowlanym. Jest niezwykle popularny i często stosowany w budownictwie z uwagi na swoje właściwości i parametry. Jakie cechy betonu komórkowego czynią go tak cenionym? Beton komórkowy jest materiałem lekkim, łatwo się go formuje w poręczne bloczki o różnej grubości i twardości. Bloczki betonu komórkowego, łatwo się obrabia na placu budowy, a stawianie ścian jest szybkie i czyste. Ponad to beton komórkowy ma wysokie parametry izolacyjne – ściany trzymają ciepło w środku budynku, jest to materiał oddychający – paro przepuszczalny i trwały.
Beton komórkowy otrzymywany jest zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody i mieszany w specjalnych warunkach w atmosferze pary wodnej w urządzeniu zwanym autoklaw. Dzięki temu powstaje materiał o lekki i porowaty wypełniony mikrosferami – komórkami gazu co zapewnia mu dużą izolacyjność.
Beton komórkowy został wynaleziony i opatentowany w 1924 roku w Szwecji. Zaś od lat 30 XX jest produkowany na masową skalę. Co to jest beton komórkowy pokazuje strona producenta http://termalica.pl/Informacje/beton-komorkowy-co-to-jest
Technologia betonu komórkowego
Istnieje kilka technologii produkcji betonu komórkowego, które związane są ze sposobem wprowadzenia powietrza. Może się to odbywać poprzez reakcję chemiczną – najczęściej wykorzystywany jest proszek aluminiowy wprowadzony do cementu (gazobeton) lub przez dodanie do mieszanki czynnika pianotwórczego, który wprowadza pęcherzyki podczas mieszania przy dużej prędkości (pianobeton).
W pierwszym przypadku produkcją takiego betonu zajmują się zakłady prefabrykacji produkujące gotowe elementy ścienne przede wszystkim bloczki z betonu komórkowego z którego budowane mogą być ściany zarówno nośne jak i działowe. Uzyskanie końcowych parametrów najczęściej odbywa się w wyniku autoklawizacji czyli procesu hydrotermalnej obróbki materiału w atmosferze nasyconej pary wodnej w odpowiedniej temperaturze i pod określonym ciśnieniem.
Pianobeton z kolei produkowany jest na wytwórniach betonu towarowego i dostarczany na budowę w postaci plastycznej bądź płynnej.
Zastosowanie betonu komórkowego
Betony komórkowe mają zastosowanie przede wszystkim jako materiały budowlane, izolacyjno-konstrukcyjne, izolacyjne, a czasami wypełniające.
Pianobetony najczęściej wykorzystywane są zamiast styropianu lub styroduru pod wylewkę oraz na warstwy izolująco – wyrównujące na dachach i stropach.
Betony komórkowe charakteryzują się:
– niskim przewodnictwem cieplnym czyli wysoką termoizolacyjność pozwalającą oszczędności energii
– niską masą własną pozwalającą odciążyć budowlę
– odpornością ogniową
– niewielką wytrzymałością na ściskanie
– łatwością w obróbce
Odpowiedni dobór rodzaju betonu komórkowego jest uzależniony zatem przede wszystkim od jego przeznaczenia.
Z pewnością beton komórkowy, to obecnie popularny, efektywny i łatwy w użyciu i produkcji materiał budowlany.