Ktoś, kto miał kiedykolwiek styczność z prawdziwym gospodarstwem rolnym, które obejmuje areał minimum dwudziestu hektarów, dobrze wie, że w żaden sposób nie można go ogarnąć, bez porządnego traktora. Ciągniki rolnicze są obecnie podstawą każdego gospodarstwa rolnego. I nie ma większego znaczenia w czym dokładnie specjalizuje się dane gospodarstwo czy jest to gospodarstwo przeznaczone pod ziemiopłody, czy jest to sad, winnica, czy jakakolwiek inna forma gospodarstwa rolnego. Traktory praktycznie wszędzie pełnią funkcję głównych środków transportu wszelkiego rodzaju produktów i towarów rolnych. Jednak w zależności od tego w jakim przyszło gospodarstwie maszynom pracować, różnią się miedzy sobą parametrami technicznymi i mechanicznymi.
Ciągniki rolnicze przeznaczone dla małych gospodarstw mogą być wyposażone w mniejszą moc, co przekłada się nie tylko na samą cenę ciągnika, ale także na późniejsze koszty jego eksploatacji. Duże areały wymagają od rolnika dużo większych inwestycji i niestety im więcej rolnik ma pola, tym jego traktor powinien mieć większą moc. Również olbrzymie znaczenie ma rodzaj gleby, na której będzie pracował ciągnik. Do twardej i zbitej ziemi, potrzebny będzie o wiele mocniejszy traktor niż dla typowych czarnoziemów czy ziemi piaszczystej. Moc ciągników ma również znaczenie w przypadku, kiedy traktor będzie używany do współpracy z innymi maszynami rolniczymi. Większość z takich maszyn nie posiada swojego własnego napędu i cały ciężar uciągu spoczywa na silniku cięgnika.
Dlatego jeżeli rolnik posiada dużo maszyn w dodatki ciężkich i o sporych gabarytach, takich jak chociażby agregat uprawowy, to niestety także musi zainwestować w mocny traktor. A różnica między mocą poszczególnych maszyn jest olbrzymia, różnego rodzaju ciągniki rolnicze mają moc od 25 KM do nawet 600KM. Jest to naprawdę duża rozpiętość, ale trzeba również wziąć po uwagę, że traktory różnią się miedzy sobą gabarytami i wagą, najcięższe z tych wielozadaniowych maszyn potrafi ważyć nawet kilkanaście ton.