Dowód cyfrowy – specyfika

dete

Dowodem cyfrowym nazywa się każdą informację, która znajduje się na dowolnym nośniku elektronicznym. Dowody cyfrowe są coraz częściej używanymi typami dowodów w sądzie. Wiąże się z tym fakt, że elektronika jest używana tak naprawdę wszędzie, a zabezpieczanie sklepów i firm poprzez montowanie kamer jest na porządku dziennym. Dam dowód cyfrowy jest specyficznym rodzajem dowodu.

Łatwo zniszczyć

 Tak naprawdę, aby zniszczyć dowód cyfrowy, wystarczy tak naprawdę usunąć pliki z komputera, czy z innego nośnika elektronicznego. O ile więc ktoś ma do niego dostęp, to nie ma problemu z usunięciem dowodu cyfrowego. Z racji tego, że jest to takie proste, często nagrania i inne rzeczy są kopiowane, dzięki czemu możliwe jest ich odzyskanie.

Brak odcisków palców

 O ile w innego rodzaju dowodów znaczenie mają przede wszystkim odciski palców, to przy dowodach cyfrowych nie zwraca się na to uwagi. W przypadku nagrań z kamer, można jedynie próbować rozpoznać daną osobę, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na jakość nagrania, albo specyficzny ubiór. Ponadto jeżeli chodzi o przestępstwa internetowe, to często  jedyne co ma się do dyspozycji, to nick przestępcy. Rozpoznanie więc jego danych osobowych w tym przypadku jest bardzo trudne.

Możliwość kopiowania

 Ważną cechą dowodów cyfrowych jest możliwość ich kopiowania. Ostatecznie więc, jeżeli ma się podejrzenia, że dowód może zostać zniszczony, to można zwyczajnie go skopiować i schować w innym miejscu. W taki sam sposób również policja zabezpiecza tego typu dowodu. Policjanci kopiują wszystkie dane w niezmienionym formacie znajdujące się na określonym nośniku. Wtedy również, kiedy ze sprzętem coś się stanie samoistnie, to dowód również nie znika.

 Podsumowując można powiedzieć, że dowody cyfrowe różnią się znacznie od dowodów rzeczowych. Można je zarówno bardzo prosto zniszczyć, ale również bardzo prosto zabezpieczyć. Często ciężko jest również poznać tożsamość przestępcy na podstawie dowodu cyfrowego, gdyż nie zawiera on odcisków palców.