Maszyny rolnicze

scs

Dzisiejsze rolnictwo nie mogłoby funkcjonować bez specjalistycznych maszyn, które w znacznym stopniu ułatwiają i przyspieszają pracę rolników. Najbardziej podstawową maszyną rolniczą, która znajduje się na każdym gospodarstwie jest ciągnik rolniczy. W zależności od siły uciągu, ciągniki rolnicze podzielono na 9 klas:
– klasa 0 – siła uciągu do 0,1t
– klasa 1 – siła uciągu do 0,2t
– klasa 2 – siła uciągu do 0,6t
– klasa 3 – siła uciągu do 0,9t
– klasa 4 – siła uciągu do 1,4t
– klasa 5 – siła uciągu do 2t
– klasa 6 – siła uciągu do 3t
– klasa 7 – siła uciągu do 4t
– klasa 8 – siła uciągu do 6t.
W Polsce najczęściej spotyka się ciągniki rolnicze marki Ursus i Zetor. Posiadacze większych gospodarstw rolnych decydują się czasem na zakup większych, wyższej klasy ciągników – na przykład marki John Deere, Lamborghini, Class czy Kubota.
Ciągniki rolnicze można również podzielić ze względu na rodzaj napędu. Wyróżnia się ciągniki z napędem na jedną oś (tylną), ciągniki z tak zwanym napędem dołączanym (czyli z podstawowym napędem na tylną oś i z napędem dołączanym w razie potrzeby na oś przednią) oraz ciągniki z napędem na cztery koła. Te ostatnie to zdecydowanie najbardziej zaawansowane technicznie rozwiązania o największych możliwościach i największych mocach.
Sposób napędzania ciągnika idzie rozpoznać po jego proporcjach. Jeśli ciągnik napędzany jest wyłącznie na tylną oś, przednie koła są dużo mniejsze od kół tylnych. Ponadto ich bieżnik jest zdecydowanie cieńszy. W ciągnikach z napędem dołączanym przednie koła są nieco mniejsze od tylnych (ich średnica stanowi około 50-60% średnicy kół tylnych). Przednie koła w tych ciągnikach posiadają tylko nieco cieńszy bieżnik. W ciągnikach 4×4 przednie koła są tych samych rozmiarów co koła tylne lub są od nich niewiele mniejsze. Takie ciągniki przeznaczone są raczej do użytkowania w najtrudniejszym terenie.
Ciągnik rolniczy to maszyna, z którą można zagregować inne maszyny rolnicze – na przykład pługi, brony, kultywatory czy siewniki. Dziś bez ciągnika gospodarstwo rolne właściwie nie może funkcjonować.

Sponsor artykułu – Części do kombajnów okopowych