Namioty ratownicze- budowa, przeznaczenie, montaż.

vitabri

Namioty ratownicze, jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone dla służb ratowniczych i są one niezwykle pomocnymi narzędziami ich pracy. W walce o ludzkie zdrowie i życie liczy się czas, z tego względu wiele namiotów oferowanych na rynku opartych jest na stelażu pneumatycznym. Dostępne są różne ich wielkości, które można dobrać w zależności od indywidualnych wymagań. Mogą być napełnione sprężonym powietrzem z butli, pompką nożną czy wentylatorem ciśnieniowym. Przeważnie wyposażone są w dwa wejścia, które posiadają specjalne kołnierze, dzięki którym można połączyć większą ilość namiotów. Namioty ratownicze mają także okna, zazwyczaj po 2 z każdej strony namiotu, a także specjalne rękawy do podłączenia nagrzewnicy czy elektryczności. Modele dostępne na rynku posiadają również podłogę wykonaną z tkaniny poliamidowej obustronnie pogumowanej, która jest w sposób stały przymocowana do namiotu. Wszystkie namioty według potrzeb danego podmiotu, mogą być podzielone ściankami działowymi. W razie potrzeby można łączyć ze sobą dane konstrukcje, tworzyć miejsca do spania, umywalnie, stołówki, przebieralnie czy inne niezbędne pomieszczenia. Na wyposażeniu mają także często zamocowania, dzięki którym możliwe jest zawieszenie ścianek działowych, oświetlenia i pozostałych sprzętów.

Materiał wykonania namiotów ratunkowych

Namioty ratunkowe zostały wykonane z tkaniny poliestrowej, pokrytej dwustronnie polichlorkiem winylu w mieszance z poliuteranem. Materiał odznacza się niepalnością i wysoką odpornością na procesy starzenia i promieniowanie UV. Namioty ratunkowe zabezpieczają pracowników, jak i osoby znajdujące się w nich, przed czynnikami zewnętrznymi. Modele pneumatyczne wykonane zostały z gazoszczelnej tkaniny zbrojonej siatką poliestrową, odpornej na uszkodzenia. Zakupić można różne kolory namiotów ratowniczych, takich jak: pomarańczowy, niebieski, żółty czy zielony. Namioty ratownicze mogą być ogrzewane lub klimatyzowane, co zwiększa komfort zarówno pracownikom, jak i innym osobom przebywających w nim. Wysokiej jakości ekspresowe namioty ratownicze oferuje firma Vitabri. Szybkie rozłożenie namiotu to oszczędność czasu, który jest dla służb niezwykle cenny.

Do czego mogą służyć namioty ratownicze?

  • namiot szkoleniowy
  • namiot ratowniczy do prowadzenia czynności ratowniczych w danym miejscu
  • namiot zabezpieczenia medycznego, do przechowywania sprzętów, akcesoriów medycznych
  • namiot kwatermistrzowski
  • schronienie dla pracowników
  • szpital polowy, utworzony poprzez połączenie paru konstrukcji namiotów
  • w przypadku katastrof, konieczności izolacji pacjentów

Montaż namiotu ratowniczego

Sposób montażu i czas potrzebny na jego zrealizowanie, zależy przede wszystkim od wybranego modelu. Na rynku dostać można proste do rozłożenia namioty ekspresowe, a także modele pneumatyczne. Podczas montażu namiotu pneumatycznego, należy napompować stelaż namiotu, przy użyciu pompki ręcznej, pompki elektrycznej czy butli sprężonego powietrza, jednak w tym wypadku należy zastosować reduktor. Namiot pneumatyczny jest bardzo szybki w rozłożeniu, wystarczy 25 sekund pompowania, przy użyciu pompki elektrycznej, aby móc po chwili widzieć, już cały namiot w pełnej okazałości.

Wiele firm oferuje innowacyjne namioty o gazoszczelnych konstrukcjach. Nie wymagają one ciągłego napełniania powietrzem. Namioty ratownicze muszą przede wszystkim charakteryzować się dużą wytrzymałością, aby sprostać wszystkim, nawet tym bardzo trudnym warunkom pracy służb medycznych. Niektóre firmy umożliwiają personalizację swoich namiotów.

Informacje pozyskano dzięki stronie https://www.vitabri.pl/tematyka/namioty-ratownicze