Niezwykłe wydruki 3D

7937607284_da3ed4f03c_b

Coraz więcej osób słyszało o nowatorskiej technicy druku w trzech wymiarach, jednak wciąż mało kto orientuje się w tym, jak szerokie zastosowanie ma już technika wydruku 3D. Kojarzona z początku z laboratoriami naukowymi, a w najlepszym razie z majsterkowaniem, wkroczyła już do produkcji przemysłowej oraz medycyny.
Mniejsza wytrzymałość wydruków 3D w porównaniu z produktami wytworzonymi tradycyjnymi metodami sprawia, że wciąż nie są stosowane na szeroką skale w masowej produkcji, jednak znalazły dwa zastosowania w przemyśle. Po pierwsze, od samego początku wydruki 3D były wykorzystywane jako modele, a czasem prototypy nowych części i nawet całych urządzeń. W tym charakterze korzysta z nich np. przemysł zbrojeniowy, lotniczy czy samochodowy. Po drugie, drukarki 3D służa do wykonywania części i elementów, w których wytrzymałość jest mniej ważna, niż precyzja wykonania: jako wydruki 3D powstają np. niektóre części mechanizmu turbiny w silniku samolotowym.

Bardziej do wyobraźni przemawia jednak nie produkcja przemysłowa w fabrykach, ale wykorzystanie wydruków 3D jako produktów unikatowych i dopasowanych ściśle do zamówienia; pod tym względem technologia ta posiada ogromna przewagę nad dotychczasowymi sposobami produkcji. W formie wydruku trójwymiarowego powstają na przykład protezy medyczne: od prozaicznych protez zębów (w USA staje się to głównym sposobem ich wytwarzania) przez modele tkanek i części ciała, których zastosowanie pozwala chirurgom lepiej przygotować się do operacji, po części aparatów słuchowych. Polscy lekarze mają własny wkład w ten trend, gdyż w 2013 w Łodzi pacjentowi wszczepiono wydrukowany ze tworzywa sztucznego zastępnik kawałka kości czaszki. W USA drukowanie trójwymiarowe pozwoliło zmniejszyć koszty protez kończyn nawet pięć razy. Najnowszym pomysłem jest zastosowanie wydruków 3D do wytwarzania w tej formie… leków, co będzie wymagało zastosowania wyspecjalizowanego sprzętu, ale pozwoli aptekarzom w większości przypadków uwolnić się od korzystania z produkcji fabrycznej, a w przyszłości – na masową skalę dostosowywać lekarstwa do indywidualnych potrzeb organizmu pacjenta.

Pozostałe http://hexagongroup.pl/o-nas/