Pewnie każdy z nas kojarzy pojęcia i rzeczy związane z Japonią. Na myśl przychodzi parzenie herbaty, sushi, kwiaty wiśni, kreskówki ze specyficznymi postaciami, stroje, architektura, origami… Jednak czy kiedyś zgłębialiście ten temat? Czy wiecie, jak fascynującym krajem jest Japonia?
Od wielu lat na świecie jest popularna anime i manga, japońskie filmy – kreskówki z postaciami o wielkich, wyrazistych oczach. Rzesze młodzieży na świecie zafascynowała się Japonią i jej kulturą właśnie przez mangowe postaci, filmiki i komiksy. Od kilku lat trend ten dotarł także do Polski. Powstały gazetki, kluby i w końcu także obozy otaku.
Starsze dzieci i młodzież często interesują się anime i mangą, szukają wspólnych miejsc w internecie, wyjeżdżają na konwenty tematyczne, na pokazy filmów japońskich i na wystawy origami. Kupują mangowe gazetki, czasopisma i książki – poradniki o tym, jak rysować mangę i przewodniki po Japonii. Fanów anime i mangi nazywa się “otaku”. Nazwa ta wplotła się też na stałe w tytuły polskich obozów letnich i zimowych. Tematyczne wyjazdy mangowe są popularne i arcyciekawe. “Obóz otaku”, “obóz anime i manga” – to popularne tytuły letnich wypoczynków dla młodszej młodzieży.
Czy trzeba być zapalonym mangowcem, aby pojechać na taki obóz? Oczywiście, że nie. Wakacyjny obóz otaku jest dedykowany wszystkim, zarówno początkującym, jak zaawansowanym w wiedzy o anime i mandze oraz o samej Japonii. Taki wyjazd to często wstęp do wspaniałej, długoletniej przygody ze znajomymi z obozu otaku. Młodzież po letnim wypoczynku spotyka się potem w swoim mieście i kontynuuje pasje wraz z nowymi kolegami i koleżankami. Otaku jest dziewczyną, ale i chłopakiem. Otaku mają zwykle około 13-16 lat. Są z różnych miejsc, a do tematu podchodzą także w różny sposób: dla jednych głównym tematem będzie sama Japonia, jej tradycja, kultura, polityka, historia, położenie, flora, fauna, a dla innych osób ważniejszym tematem – nurtem będzie anime i manga, kreskówki, filmy, komiksy i legendy japońskie. Jeszcze inni zafascynują się językiem Japonii lub jej gospodarką i ekonomią, co będzie doskonałym wstępem do nauki, a nawet podjęcia studiów na japonistyce.
Obóz otaku odbywa się w kilku miejscach Polski i w różnych terminach. Zwykle na ten wyjazd wybierane są miejscowości turystycznie ciekawe, a więc nad morzem, nad jeziorami lub w górach. Letni turnus trwa od ośmiu do jedenastu dni, kosztuje około dwóch tysięcy złotych, a zimowy jest nieco tańszy i krótszy. Grupy na obozach otaku nie są liczne – chodzi przecież o klimat, ciekawe warsztaty i atmosferę doskonałą do zgłębiania tajników anime i mangi. Tak najlepiej funkcjonują niewielkie grupy do piętnastu osób, zbliżone zwykle wiekiem. Zazwyczaj na obozie otaku zajęcia japońskie są przez kilka godzin dziennie, a potem młodzież ma inne aktywności, wycieczki i zabawy. Duży nacisk kładziony jest na wszechstronność zajęć, ciekawe tematy i na integrację grup. Niektóre obozy odbywają się wręcz w formie naukowych konwentów dla młodzieży, która zgłębiła już pierwsze tajniki tematu.
Czy warto? Sami oceńcie! Wakacyjny lub zimowy wypoczynek, wszechstronne warsztaty (od kulinarnych do plastycznych), nowe znajomości – to duży atut obozów otaku. Jednak najważniejsze jest to, że młodzi uczestnicy zdobywają w ciągu takiego obozu naprawdę dużo wiedzy, która z nimi już zostanie, a może nawet wykorzystają ją w przyszłości – na studiach czy w przyszłym zawodzie. Rozwijajmy więc wszelkie pasje dzieci, a owoce tej pracy i rozwoju – z pewnością będą widoczne.