Zgodnie z ostatnią nowelizacją kodeksu spółek handlowych akcje spółek, które nie są jednostkami publicznymi, będą podlegać obowiązkowo rejestracji w rejestrze akcjonariuszy. Dotyczy to spółek akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i PSA, czyli prostych spółek akcyjnych. Za akcjonariusza będzie się uznawać tylko osoby ujawnione i wpisane do rejestru akcjonariuszy.
Elektroniczny rejestr akcjonariuszy
Rejestr akcjonariuszy musi zostać udostępniony z datą 1 styczeń 2021r. W tym dniu wygasają bowiem z mocy prawa dokumenty akcji wydane przez spółkę. A więc wszystkie akcje tracą swoją ważność. Aby tego uniknąć, spółka powinna przede wszystkim podpisać umowę z odpowiednią zewnętrzną firmą o prowadzenie rejestru akcjonariuszy. Datą graniczną zawiązania umowy jest 30 wrzesień 2020r. Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny do 20 tys. złotych. Podmiotami uprawnionymi do prowadzenia takiego rejestru są jednostki posiadające licencję Komisji Nadzoru Finansowego, a więc głównie domy maklerskie i większe banki.
Dematerializacja akcji
Kolejnym krokiem spółki będzie zdematerializowanie akcji na okaziciela oraz akcji imiennych. Dematerializacja oznacza, że akcje będą mieć formę zapisu cyfrowego. Zamiast papierowego dokumentu obowiązywać będzie elektroniczny rejestr akcjonariuszy udostępniający informacje o akcjach rejestrowych i związanych z nimi prawami. Wymóg ten dotyczy także akcji już wyemitowanych. Spółka jest więc zobowiązana do wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce. Terminem maksymalnym na pierwsze wezwanie akcjonariuszy jest 30 wrzesień 2020r. Do 31 stycznia 2021r spółka ma czas, aby wystosować kolejne cztery wezwania. Do końca lutego 2021r spółka obowiązkowo musi skompletować całość dokumentacji. Ponieważ ostatecznie 1 marca 2021r rejestr akcjonariuszy musi być utworzony, a akcjonariusze nieujęci w rejestrze tracą ochronę swoich praw.
Oferta domu maklerskiego Q Securities
Jako lider dematerializacji i instytucja z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu rejestrów, depozytów i ewidencji polecamy Państwu nasze usługi dot. prowadzenia elektronicznego rejestru akcjonariuszy. W ramach podpisanej umowy przygotowujemy spółkę do całego procesu i wspieramy ją w kolejnych krokach całego postępowania. Tworzymy i prowadzimy rejestr akcjonariuszy dostępny całodobowo dla spółki i jej akcjonariuszy. Zapewniamy jego obsługę i bieżącą aktualizację poprzez intuicyjną, wygodną i bezpieczną aplikację. Oferujemy do wyboru trzy pakiety usług, dopasowane do ilości akcjonariuszy w spółce. Opłata umowna dotyczy m.in uczestnictwa w systemie depozytowym, obsługi wypłaty dywidendy oraz zamawiania i generowania świadectw depozytowych i wyciągów z rejestru.
Zapraszamy wszystkie spółki objęte nowymi wymogami do skorzystania z naszej oferty. Ze względu na zbliżające się terminy rekomendujemy podpisanie umowy i rozpoczęcie procesu jak najszybciej.