Skarpety sportowe ochronią twą nogę

9324090895_5a1d063533_b

Gdy rozpoczyna się przygodę ze sportem, trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniego stroju. Do biegania nie wolno zakładać byle czego. Każdy powinien zainwestować w legginsy lub dresy, odzież wierzchnią i, co najważniejsze – buty. A razem z butami sportowymi idą w parze skarpety. W sklepach specjalistycznych do poszczególnych dyscyplin kompetentni sprzedawcy zaproponują różne skarpety sportowe.

Dlaczego są takie ważne?
Sportowcy, którego buty są nieodpowiednie i nie pozwalają stopie oddychać, grozi szybka kontuzja. Co jeśli obuwie jest dobre, ale skarpeta czyni szkody? W najgorszym wypadku czeka nawet złamanie kostki czy łydki. Skarpety ogrzewają stopę, dopasowują się do obuwia, likwidują zagrożenie nieprzyjemnych urazów i otarć, amortyzują stopę, odprowadzają wilgoć na zewnątrz.
Rozróżnienie skarpet
Większość skarpetek, jakie spotkasz w hipermarketach i na bazarkach są przeznaczone do codziennego użytku. Nadadzą się również do rekreacyjnego biegania i fitnessu. Dzięki nim stopa utrzymuje stałą temperaturę i nie poci się. Są wzmocnione na palcach i piętach – to chroni przed obtarciami. Typowe skarpety sportowe różnią się nieznacznie. Wyróżniamy, np.:
Skarpety trekkingowe – zmiany są wręcz niedostrzegalne. Dotyczą wzmocnień na piętach, dzięki którym podczas wielogodzinnych wypraw górskich stopa nie obciera się. Elastyczne ściągacze oddalają widmo zsuwających się ze stopy skarpet. Poza tym w tych typach znajdują się dobre panele wentylacyjne. Skarpety narciarskie – mają całkowicie inną budowę. Wiążę się to z ich przeznaczeniem. Dzięki nim stopa dostosowuje się do trudnych zimowych warunków. Powinny być wysokie, żeby łydka i stopa miały ochronę przed śniegiem i mrozom. Są ciężkie i wykonane z ciepłych materiałów. Muszą posiadać właściwości termoregulacyjne i bezuciskowe, elastyczne ściągacze na piętach oraz palcach. Skarpety narciarskie różnią się od pozostałych. Są przeznaczone tylko do sportów zimowych, dlatego muszą być wykonane inaczej. Dzięki nim stopa musi się dostosować do trudnych zimowych warunków. Przede wszystkim, powinny być wysokie. Dzięki temu łydka i stopa będą miały ochronę przed śniegiem i mrozem. Materiały również są istotne. To nie lekkie skarpetki. Muszą posiadać właściwości termoregulacyjne. Podobnie jak w pozostałych, stosuje się bezuciskowe, elastyczne ściągacze, wzmacnia materiał na piętach i palcach.
Nie lekceważ skarpet
Wiele ludzi nie przykłada wagi do skarpet. Nie sprawdza, z jakiego materiału zostały wykonane ani jakie są ich właściwości. Cena i rozmiar to pomniejsze wyznaczniki. W przypadku codziennych skarpet jest to do wybaczenia. Skarpety sportowe – niedopuszczalne! Jeśli dokonamy złego wyboru, prawdopodobna jest kontuzja. Stopa jest zewsząd – a szczególnie podczas uprawiania sportu i w trudnych warunkach – narażona na uszkodzenia mechaniczne, problemy z przepływem krwi w nogach lub złamaną kostkę, łydkę. Są skarpety z wełny, bawełny, włókien syntetycznych. Każdy materiał ma inne właściwości i nadaje się do odmiennych warunków. Zdecydujmy dobrze.